Rabat - 25% z kodem: MNIAMFIT
Zamów dietę ze zniżką kod: MNIAMFIT
  • Nie wiesz jak zacząć - napisz do nas
Blog

Aktualności

  • 29 Września 2023
  • Wydarzenia

Kawa - zalety i wady popularnego napoju

29 września obchodzimy Dzień Kawy. Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka czy filiżanki tego aromatycznego, pysznego i pobudzającego napoju. Kawę pijemy pod różnymi postaciami – parzoną, mieloną, czarną gorzką, słodką, z mlekiem lub śmietanką. Wielu z nas jednak zadaje sobie też pytanie – ile kubków kawy dziennie możemy bezkarnie wypić?

Dzień Kawy to święto obchodzone przez miłośników kawy na całym świecie. Jest to okazja do celebrowania tej aromatycznej i pobudzającej naparów, a także do doceniania pracy rolników, palarni i baristów, którzy zapewniają nam codzienną dawkę kofeiny.
 

Kilka ciekawostek o kawie

Kawę odkryto w Etiopii w IX wieku, kiedy to pasterz zauważył, że jego kozy są bardziej żywiołowe po zjedzeniu czerwonych owoców z krzewu kawowego.

Pierwsza kawiarnia powstała w Konstantynopolu w XV wieku i nazywała się Kiva Han. Była to popularna miejscówka dla intelektualistów, artystów i polityków.

Najdroższa kawa na świecie to kopi luwak, która pochodzi z odchodów cywety, zwierzęcia żyjącego w Azji Południowo-Wschodniej. Cyweta zjada owoce kawowca, a następnie wydala ziarna, które są zbierane i prażone. Taka kawa kosztuje około 1000 zł za kilogram.

Najwięcej kawy na świecie produkuje Brazylia, która odpowiada za około 30% światowej produkcji. Na drugim miejscu jest Wietnam, a na trzecim Kolumbia.

Najwięcej kawy na świecie piją w Finlandii, gdzie przeciętny Fin spożywa około 12 kg kawy rocznie. Na drugim miejscu jest Norwegia, a na trzecim Islandia.

Kawa ma wiele korzyści dla zdrowia, takich jak poprawa koncentracji, pamięci, nastroju i metabolizmu. Kawa zawiera również przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniem i starzeniem się.

Kawa ma również kilka potencjalnych skutków ubocznych, takich jak bezsenność, nerwowość, podwyższone ciśnienie krwi i zgaga. Dlatego należy pić ją z umiarem i unikać jej przed snem lub jeśli masz problemy z żołądkiem lub sercem.
 

Jakie są zalety picia kawy?

Kawa zawiera ponad 1000 związków chemicznych, z których najbardziej znana jest kofeina. Kofeina jest alkaloidem, który ma działanie pobudzające na układ nerwowy. Blokuje receptory adenozyny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie senności i zmęczenia. Dzięki temu kawa poprawia koncentrację, pamięć, uwagę i nastrój. Ma też wpływ na układ krążenia, podnosząc ciśnienie krwi i tętno. Ponadto kawa zawiera wiele innych substancji, takich jak antyoksydanty, witaminy, minerały i kwasy organiczne, które mogą mieć korzystne lub niekorzystne skutki dla zdrowia.

Kawa może zmniejszać ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Według badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association, umiarkowane spożycie kawy (3-5 filiżanek dziennie) wiąże się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

Kawa może zapobiegać cukrzycy typu 2. Badania przeprowadzone przez Harvard School of Public Health wykazały, że osoby pijące 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie mają o 50% niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby niepijące kawy lub pijące mniej niż 2 filiżanki dziennie.

Kawa może chronić przed chorobą Alzheimera i Parkinsona. Zgodnie z metaanalizą opublikowaną w Journal of Alzheimer's Disease, regularne picie kawy może obniżać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 27% i choroby Parkinsona o 32%. Mechanizm tego działania nie jest do końca znany, ale prawdopodobnie wiąże się z hamowaniem procesów zapalnych i oksydacyjnych w mózgu oraz stymulowaniem produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za ruch i nastrój.

Kawa może poprawiać funkcje poznawcze i samopoczucie. Jak już wspomnieliśmy, kofeina pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację, pamięć, uwagę i nastrój. Ponadto kawa może zmniejszać ryzyko depresji i samobójstwa. Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazało, że osoby pijące 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie mają o 53% niższe ryzyko popełnienia samobójstwa niż osoby niepijące kawy lub pijące mniej niż 1 filiżankę dziennie.

Kawa może wspomagać odchudzanie i metabolizm. Kofeina zwiększa termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, co sprzyja spalaniu kalorii i tłuszczu. Dodatkowo kawa może hamować apetyt i zmniejszać uczucie głodu. Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że osoby pijące kawę przed posiłkiem spożywają mniej kalorii niż osoby niepijące kawy lub pijące wodę.
 

Jakie są wady picia kawy?

Mimo wielu zalet, kawa ma też swoje wady i może być szkodliwa dla niektórych osób lub w nadmiernych ilościach.

Kawa może powodować bezsenność, nerwowość, lęk i drażliwość. Kofeina pobudza układ nerwowy i może zakłócać sen i spokój. Osoby wrażliwe na kofeinę lub pijące kawę wieczorem mogą mieć problemy z zasypianiem, utrzymywaniem snu lub jakością snu. Ponadto kofeina może wywoływać niepokój, stres, drżenie rąk i podrażnienie.

Może podnosić ciśnienie krwi i tętno. Kofeina ma działanie naczyniozwężające i pobudzające na serce, co może być niekorzystne dla osób z nadciśnieniem, arytmią lub chorobami serca. Zwykle efekt ten jest przejściowy i ustępuje po kilku godzinach, ale u niektórych osób może być długotrwały i niebezpieczny.

Kawa może powodować zgagę, refluks i podrażnienie żołądka. Zawiera kwasy organiczne, które mogą drażnić błonę śluzową żołądka i przełyku. Osoby z chorobą wrzodową, refluksowym zapaleniem przełyku lub nadkwaśnością mogą odczuwać pieczenie, ból i niestrawność po wypiciu kawy. Ponadto kawa może zmniejszać napięcie dolnego zwieracza przełyku, co ułatwia cofanie się treści żołądkowej do gardła.

Ma działanie moczopędne, co oznacza, że zwiększa wydalanie płynów z organizmu. Wraz z moczem tracimy też wiele minerałów, takich jak wapń i magnez, które są niezbędne dla zdrowia kości, mięśni i nerwów. Długotrwałe niedobory tych pierwiastków mogą prowadzić do osteoporozy, skurczów mięśniowych i zaburzeń rytmu serca.

Może uzależniać i wywoływać objawy odstawienia. Kofeina jest psychoaktywnym środkiem, który wpływa na receptory w mózgu. Regularne picie kawy może prowadzić do tolerancji i uzależnienia od kofeiny. Gdy przestaniemy pić kawę lub zmniejszymy jej ilość, możemy odczuwać objawy odstawienia, takie jak ból głowy, zmęczenie, senność, drażliwość czy depresja.

Kawa to napój o wielu zaletach, ale także potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia. Ile kawy można wypić dziennie? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, takich jak waga, wiek, stan zdrowia, preferencje i nawyki. Najlepiej jest dostosować ilość kawy do swoich indywidualnych potrzeb i reakcji organizmu. Pamiętajmy też, że kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny i że należy uwzględnić także inne produkty zawierające ten związek, takie jak herbata, napoje energetyczne, czekolada czy leki. W ten sposób możemy cieszyć się smakiem i aromatem kawy, nie narażając się na jej negatywne skutki.
 

Mniam Fit – catering dietetyczny smaczny jak dania w restauracji

Chociaż zbilansowane diety, pod potrzeby i cele klientów układają dietetycy firmy, to już samo wykonanie potraw spoczywa w rękach doskonałych kucharzy, którzy mają za sobą pracę w najbardziej renomowanych restauracjach w Warszawie i Trójmieście.

Pracują w profesjonalnie wyposażonej, dużej (700 m2) kuchni, dzięki czemu mogą sprostać każdemu zamówieniu i praktycznie w każdej ilości. Wszystkie potrawy wchodzące w skład diet Mniam Fit są gotowane jeszcze tej samej nocy, w której następuje pakowanie i dostawa. Tu żadne pudełka nie leżą wiele godzin w magazynie oczekując na wyjazd kuriera. Posiłki muszą być bowiem nie tylko smaczne, ale również świeże. Nasze gotowe potrawy trafiają zaraz po przygotowaniu przez kucharzy do pakowania, a następnie samochodami z funkcją chłodni jadą od razu do klientów.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że Mniam Fit Pudełkowy Catering Dietetyczny jest cateringiem restauracyjnym. Oznacza to, że przygotowywane przez kucharzy dania są nie tylko odpowiednio zbilansowane i dobrane przez dietetyka, ale również cechuje je olbrzymia dbałość o jakość produktów oraz o kwestię smaku.

Mniam Fit Catering Dietetyczny kontroluje cały proces przygotowywania pudełkowego cateringu dietetycznego. Ponieważ firma posiada własną, profesjonalną, doskonale wyposażoną i spełniającą wszystkie wyśrubowane normy kuchnię, więc ma pełną kontrolę nad przygotowywaniem posiłków. Od ustalenia menu, zakupu świeżych i zdrowych produktów spożywczych, przygotowania posiłków, po ich pakowanie i dostarczenie do klienta. Takie możliwości zapewnia posiadanie własnej, doskonale zorganizowanej kuchni.


Zobacz gotowe diety Mniam Fit:  https://mniamfit.pl/gotowe-diety-mniam


Jeżeli chcesz zamówić dietetyczny catering pudełkowy Mniam Fit Catering Dietetyczny możesz skorzystać z naszego wygodnego formularza zamówień na stronie internetowej:


Dietę pudełkową na dowóz Mniam Fit można zamówić tu:  Zamów dietę Mniam Fit


Zobacz do jakich miast w Polsce dostarcza posiłki firma Mniam Fit Catering Dietetyczny, Pudełkowy na dowóz: Warszawa, Legionowo, Tychy, Poznań, Sopot, Kowale, Malbork, Orneta, Płock, Pruszków, Katowice, Łódź, Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Pieniężno, Marki, Umiastów, Sosnowiec, Kutno, Pruszcz Gdański, Nowy Dwór Elbląski, Braniewo, Janki, Kraków, Bydgoszcz, Gdańsk, Borkowo, Pasłęk, Stegna, Konstancin-Jeziorna, Wrocław, Toruń, Gdynia, Chwaszczyno, Frombork, Sztutowo, Augustów, Bielsko-Biała, Żywiec, Wadowice, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Kłodawa, Wawrów, Jelenia Góra, Legnica, Lubin, Wałbrzych, Tarnów, Zakopane, Kołobrzeg, Koszalin, Leszno, Ostróda, Olsztyn, Konin, Gniezno, Kostrzyn, Starachowice, Radom.


Artykuły spokrewnione

Zamów z promocją

rabat -25%

kod: MNIAMFIT

Zamów