Rabat - 25% z kodem: MNIAMFIT
Zamów dietę ze zniżką kod: MNIAMFIT
  • Nie wiesz jak zacząć - napisz do nas
Blog

Aktualności

  • 24 Września 2021

Nietolerancja glutenu i laktozy? Dla Mniam Fit Catering Dietetyczny to nie problem!

To bardzo kłopotliwe wyzwanie, jeśli musimy spożywać posiłki z wykluczeniem glutenu i laktozy, zwłaszcza, że znajdujemy je w wielu kupowanych w sklepach produktach spożywczych. To oznacza, że musimy uważnie i skrupulatnie analizować ich skład. Faktycznie to może być problematyczne i czasochłonne. Jest jednak na to rozwiązanie – Mniam Mniam Fit Pudełkowy Catering Dietetyczny na dowóz w Elblągu ma w swojej bazie diety oparte na produktach bez glutenu i laktozy.

Dieta na nietolerancję glutenu i laktozy w Mniam Mniam Fit Catering Pudełkowy na dowóz w Elblągu.

 

Nietolerancja glutenu i laktozy – o co chodzi?

U chorych na celiakię, z powodu uszkodzenia kosmków jelitowych przez gluten, dochodzi do zmniejszenia wydzielania enzymów trawiennych w tym laktazy. Enzym ten rozkłada cukier mleczny – laktozę. Mówimy wówczas o wtórnej nietolerancji laktozy, która jest często współtowarzyszącym schorzeniem przy celiakii. Zazwyczaj problem ten występuje u osób z nowo zdiagnozowaną celiakią lub tych, które nie przestrzegają właściwej diety bezglutenowej.

W momencie rozpoznania tej choroby często oprócz diety bez glutenu zalecana jest też dieta bez laktozy. Nietolerancja cukru mlecznego, będąca wynikiem celiakii, często bywa przejściowa, a jej objawy ustępują w wyniku regeneracji kosmków jelitowych. Wówczas przy zachowaniu rygorystycznej diety bezglutenowej, można spróbować wprowadzać pojedyncze produkty mleczne i obserwować reakcję organizmu. Na początku najlepiej, by były to sery oraz napoje fermentowane, które są lepiej tolerowane.

Upośledzenie trawienia laktozy może być związana również z obniżaniem się aktywności enzymatycznej wraz z wiekiem. Objawia się ona dyskomfortem trawiennym po spożyciu produktów zawierających laktozę. Nasilenie i wystąpienie objawów zależne jest od ilości spożytego cukru mlecznego, osobistych uwarunkowań lub rodzaju pokarmu.

Co jeść z nietolerancją laktozy i glutenu? To duży problem

Na nieszczęście dla osób chorych laktoza jest często dodawana do innych produktów spożywczych. Ma to na celu poprawę smaku czy właściwości wyrobu. Dlatego osoby o niskim progu tolerancji laktozy powinny wnikliwie czytać składy produktów. Informacja o zawartości cukru mlecznego jest obowiązkowa i powinna być wyróżniona tak, jak wszystkie inne alergeny. Niektórzy producenci stosują własne znaki graficzne z informacją, że produkt jest wolny od laktozy lub mleka, co stanowi dodatkowe ułatwienie w wyborze takiego artykułu.

Wbrew pozorom, samodzielne przygotowanie posiłków z takimi ograniczeniami jest sporym wyzwaniem. Przy celiakii występuje duże ryzyko niedoborów witamin A, E z grupy B, magnezu czy kwasu foliowego. Z jednej strony wynika to z upośledzenia wchłanialności mikroskładników. Z drugiej zaś strony jest to dieta eliminacyjna. Z tego względu należy zadbać o odpowiednie zamienniki lub suplementację witamin i minerałów.

W przypadku diety bez laktozy sytuacja wygląda podobnie. Wyłącza się z jadłospisu wiele produktów mlecznych, gdyż zawierają one laktozę. Jednocześnie są też głównym źródłem dużych ilości wapnia, które jest budulcem kości oraz zębów. Ponadto odgrywa ono bardzo ważną rolę w organizmie przy przesyłaniu sygnałów nerwowych, pracy mięśnia sercowego, czy mięśni gładkich. Dlatego należy przy tym zadbać o codzienne dostarczenie odpowiednich porcji wapnia.

Jeśli więc nie chcecie sami szukać w sklepach i kupować odpowiednich produktów spożywczych, a potrzebujecie odpowiednio zbilansowanych i przygotowanych posiłków bez laktozy i glutenu na cały dzień, marka Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny na dowóz w Elblągu ma w swojej bazie pudełkowe diety oparte na produktach bez glutenu i laktozy.

Codziennie rano pod Waszymi drzwiami znajdą się odpowiednio skomponowane przez naszych dietetyków posiłki bez glutenu i laktozy na cały dzień. Nie będziecie już musieli sami biegać po sklepach i szukać odpowiednich produktów – co może być czasochłonne i męczące.

Zamiast tego, zamawiając odpowiednią dietę od marki Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny na dowóz w Elblągu – macie poszukiwanie produktów spożywczych z głowy. Codziennie jecie nie tylko zdrowo, ale też smacznie.

Zobacz nasze diety i zamów odpowiednią dla siebie już dziś:

Diety Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny w Elblągu

Czy wiesz, że pudełkowe diety Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny na dowóz w Elblągu smakują jak dania w restauracji?

Zobacz dlaczego

Przykładowe menu diety bez laktozy i glutenu Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny w Elblągu

Pierwsze śniadanie
Bułeczka bezglutenowa ziarnista z pastą z wędzonego łososia i sałatką grecką

Drugie śniadanie
Świeży sok z czerwonych warzyw i owoców

Obiad
Marynowana pierś z kurczaka z puree ziemniaczanym i glazurowaną marchewką

Podwieczorek
Jaglany pudding z malinami

Kolacja
Zapiekane naleśniki gryczane z nadzieniem szpinakowo- pomidorowym.

Mieszkasz w Braniewie? Możesz zamawiać najlepszy catering dietetyczny pudełkowy na dowóz w Braniewie firmy Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny:

Catering dietetyczny pudełkowy na dowóz w Braniewie

Mieszkasz w Malborku? Możesz zamawiać najlepszy catering dietetyczny pudełkowy na dowóz w Malborku firmy Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny:

Catering dietetyczny pudełkowy na dowóz w Malborku


Artykuły spokrewnione

Zamów z promocją

rabat -25%

kod: MNIAMFIT

Zamów