Rabat - 25% z kodem: MNIAMFIT
Zamów dietę ze zniżką kod: MNIAMFIT
  • Nie wiesz jak zacząć - napisz do nas
Blog

Aktualności

  • 9 Sierpnia 2021

Trochę psychodietetyki. Mindful eating - czyli uważne jedzenie

Trochę psychodietetyki. Mindful eating - czyli uważne jedzenie

Trochę psychodietetyki. Mindful eating - czyli uważne jedzenie

W dzisiejszym tekście na blogu firmy Mniam Mniam Catering Dietetyczny w Elblągu opowiemy Wam o ważnym aspekcie spożywania naszych codziennych posiłków. Chodzi o uważne i wolne jedzenie – wbrew pozorom nie tylko to co jemy, ale też jak jemy ma duży wpływ na nasz organizm.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej nam zadbać o spokój. Ciągle się gdzieś spieszymy i nie mamy nawet czasu spokojnie zjeść. Wiele spraw załatwiamy w biegu, a brak uważności w jedzeniu odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Czym jest mindful eating?

Mindful eating, czyli uważne jedzenie, sprawia, że mamy kontrolę nad spożywanymi posiłkami. Jest to również wsłuchiwanie się w swój organizm poprzez wykorzystywanie wszystkich zmysłów i koncentrowanie się na tym, co dzieje się w danej chwili. 

Warto małymi kroczkami wprowadzać mindful eating do naszego życia.

Co jest ważne w uważnym jedzeniu?

1.    Wsłuchiwanie się w swój organizm
Zanim zaczniesz jeść, zastanów się czy aby na pewno jesteś głodna. Być może siedzisz przed telewizorem i z nudów pomyślałaś, że z chęcią byś coś zjadła albo miałaś gorszy dzień i stres spowodował, że masz ochotę coś przekąsić. Wiele osób ma problem z interpretowaniem sygnałów pochodzących z organizmu.

2.    Wilczy głód
Nie należy doprowadzać do wilczego głodu, ponieważ wtedy czujemy całkowitą pustkę w żołądku i nie skupiamy się na uważności tylko jemy jak najszybciej, żeby zaspokoić głód.

3.    Powolne jedzenie
Staraj się jeść powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs nie śpiesząc się.

4.    Unikanie rozpraszaczy
Podczas posiłku staraj się odłożyć jak najdalej swój telefon, wyłączyć telewizor i skupić się całkowicie na jedzeniu. Nie myśl o niczym tylko o tym, co dzieje się “tu i teraz”. 

5.    Angażowanie zmysłów
Podczas posiłku staraj się użyć wszystkich zmysłów. Delektuj się posiłkiem. Zastanów się jak wygląda, jak pachnie, jak smakuje.

6.    Dobre miejsce
Nie jedz posiłku jadąc samochodem, w pracy przy komputerze czy wracając ze sklepu. Podczas posiłku staraj się usiąść wygodnie, najlepiej przy stole.

Jakie mamy korzyści z uważnego jedzenia?

To, w jaki sposób spożywamy swoje posiłki ma duży wpływ na naszą masę ciała. Jeśli nie skupiamy się całkowicie na jedzeniu, nie mamy pojęcia, ile zjedliśmy i w efekcie dalej jesteśmy głodni. Telewizor czy komputer to dobre rozpraszacze, które sprzyjają przybieraniu na wadze.
Jednak nie chodzi tylko o szczupłą sylwetkę. Spożywając cały czas posiłki w biegu, możemy mieć problemy z trawieniem. Szybkie jedzenie powoduje wzdęcia i zaburza przyswajanie składników pokarmowych. 

Warto spróbować od spożywania jednego posiłku dziennie w wolniejszym tempie.

Wskazówki, które pomogą Ci zacząć:
-    Przeżuwaj dokładnie każdy kęs
-    Wyłącz wszelkie rozpraszacze i spożywaj posiłek w ciszy
-    Daj sobie 20 minut i poświęć ten czas wyłącznie na jedzenie
-    Jeśli jesteś praworęczny, spróbuj jeść lewą ręką i na odwrót
-    Zaangażuj wszystkie swoje zmysły do jedzenia
-    Nie skupiaj się na niczym innym tylko na tym co jesz
-    Poczuj, kiedy będziesz już najedzony

Uważne jedzenie jest bardzo ważne, ale każdemu zdarzają się takie dni, w których je się w biegu. Co wtedy wybierać?

1.    Koktajl - idealny posiłek w biegu, można go wypić nawet w samochodzie, aby miał wyższy indeks sytości zalecane jest dodanie do niego źródła białka / tłuszczu
2.    Banan / Jabłko - jest to dobra przekąska, jednak sam owoc nie nasyci nas na długo
3.    Orzechy - lepiej kupić mniejsze opakowanie albo przesypać sobie do małego pojemnika, żeby nie zjeść za dużo
4.    Zdrowe przekąski, np. batoniki, musy - warto schować sobie w torebce albo schowku samochodowym na czarną godzinę. 

Catering dietetyczny „Mniam Mniam Fit” w Elblągu to idealny wybór dla osób, które pragną zmienić swój styl życia, wygląd czy też zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale brakuje im czasu na dodatkowe godziny w kuchni. Chcą jeść zdrowo, dietetycznie i smacznie – jak w najlepszej restauracji.

Jeśli przed zamówienie konkretnych dań w Mniam Mniam Fit Catering Dietetyczny potrzebujesz porady dietetyka, możesz ją uzyskać pisząc na adres mailowy: dietetyk.mniammniam@gmail.com  lub dzwoniąc na numer 517 347 015. Dietetyk jest do dyspozycji klientów od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Realizacja dostaw posiłków odbywa się między godzinami: 01:00 - 8:00. Dostawa każdego pakietu z oferty oraz Mniam Obiadku jest darmowa!

Teraz można zamówić również dietę jednodniową – na wypróbowanie!

Zamówienia można składać tu: https://mniammniam.elblag.pl/zamow/#/


Artykuły spokrewnione

Zamów z promocją

rabat -25%

kod: MNIAMFIT

Zamów